Aktif Vatandaş Olmak İçin Harekete Geçmek

Çevrelerindeki Sorunun Çözümü İçin Harekete Geçmiş Vatandaşlar
Çevrelerindeki Sorunun Çözümü İçin Harekete Geçmiş Vatandaşlar

Çevrenizde toplumsal yaşam, doğal çevre ve sağlık ile ilgili birçok sorun yaşanıyor olabilir. Bu sorunların çözümünde kimlerin ne tür roller üstlendiklerini hiç düşündünüz mü? Hatta bunun da ötesinde bu sorunların çözümünde siz de bir rol almak ister miydiniz?

Belki de sorunların çözümünde bir rol almak istediniz ama bunu nasıl yapacağınız konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığınızdan dolayı somut bir girişimde bulunamadınız. Ayşe de duyarlı bir genç olarak toplumsal konularda bir şeyler yapmak istemekte ancak ne yapacağını lösemi konusunda faaliyet gösteren bir STK ile tanışana kadar bilememekteydi.

Bu STK ile tanıştıktan sonra toplumda çok fazla lösemi hastası olduğunu, löseminin erken teşhisle tedavi edilebileceğini öğrendi. Bu konudaki çalışmalara gönüllü olarak destek vermeye başladı. Şu anda Ayşe, bu STK ile birlikte lösemi konusunda kamuoyu oluşturmakta ve lösemili çocuklarla ortak etkinlikler düzenlemektedir. Bu problemin çözümüne katkı sağladığı için de kendisini mutlu hissetmektedir. Siz de bir STK’ya gönüllü olarak destek verebilir ve böylece çevrenizde yaşanan bir sorunun çözümüne katkı sağlayabilirsiniz.

Çevrenizde var olan bir problemin çözümünde, Ayşe’nin yaptığı gibi aktif bir rol alarak ilgili kurum ve kuruluşlar ile görüşebilir, bu konuda faaliyetler yürüten STK’lara üye olabilir ve gönüllü olarak çalışabilirsiniz. Örneğin, doğal çevreyi korumak için çevre konusunda çalışmalar yürüten bir STK’ya üye olabilirsiniz.

Vatandaş Tipleri
Vatandaş Tipleri

Üye olduğunuz STK ile birlikte yakın çevrenizde gördüğünüz bir problemin çözümü konusunda yerel yönetimlerle iş birliği yapabilirsiniz. Çözümü zor olan veya uzlaşma ile çözülemeyen konularda ise ilgili kurumlara dilekçe ile başvuru yapabilir, kamuoyu oluşturup var olan problemi yazılı ve görsel basına taşıyarak çözümü için çalışabilirsiniz.

Çevrelerindeki Sorunun Çözümü İçin Harekete Geçmiş Vatandaşlar
Çevrelerindeki Sorunun Çözümü İçin Harekete Geçmiş Vatandaşlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*