Doğal Çevre ve İnsan

Küresel Isınmanın Doğal Çevreye Etkisi
Küresel Isınmanın Doğal Çevreye Etkisi

İnsan ve doğal çevre arasında karşılıklı bir ilişki vardır. Doğal çevre insan yaşamını etkilerken insanlar da doğal çevreyi değiştirmektedirler, ancak bu ilişkide kuralları koyan ve değiştiren insandır.

İnsanlar kendileri için yaşam alanı oluşturup üretim faaliyetleri yaparken bazen dikkatli davranmayıp ekolojik dengenin de bozulmasına neden olmaktadır. Bu yüzden zaman içinde insanların yaptıkları çeşitli faaliyetlere dayalı olarak doğal çevrede birtakım sorunlar meydana gelmektedir.

Ekolojik dengenin bozulması, çevre sorunları ile birlikte başta insan sağlığı olmak üzere diğer canlılarda da sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Aşağıda insan faaliyetlerine bağlı olarak ekolojik dengenin bozulmasına neden olan bazı durumlar yer almaktadır:

 1. Göçler ve plansız şehirleşme,
 2. Tüketilen enerji, su, kâğıt vb. kullanımındaki artış,
 3. Ormanların tahribi ve yangınlar,
 4. Atmosfer olayları ve doğal afetler,
 5. Su, hava, toprak kirliliği,
 6. Katı atıklar,
 7. Maden, kireç, taş ve kum ocakları,
 8. Gübre ve zirai mücadele ilaçları,
 9. Sulak alanların ve göllerin kurutulması,
 10. Arazilerin yanlış kullanımı,
 11. Kaçak avlanma,
 12. Elektronik cihazlardan kaynaklanan radyasyon (Sevinç, 2009; Yıldız, Sipahioğlu ve Yılmaz, 2008).
Ekolojik Denge ve Çevre Kirliliği
Ekolojik Denge ve Çevre Kirliliği

Günlük yaşamımızda bilinçsizce çevreye attığımız ve önemsemediğimiz atıklar doğal çevrenin kirlenmesine ve ekolojik dengenin bozulmasına yol açmaktadır. Örneğin; bir litre sıvı yağın suya karışması ile bir milyon litre su kirlenmektedir. Piknik alanlarında dikkatsizce çevreye atılan bir plastik şişe veya poşet, doğada uzun yıllar bozulmadan kalabilmektedir. Bozduğu ekolojik dengeyi eski hâline getirmek için daha fazla uğraşan insanlar, çoğu zaman bunun için geç kalmış olurlar. Bu yüzden çevre konusunda en başta duyarlı olmak ve ekolojik dengenin korunması için önlemler almak gerekir.

İklim değişikliği ve etkileri üzerine çalışmalar yapan uluslararası bir sivil toplum kuruluşu, 2010 yılında hazırladığı İklim Değişikliği İzleme Raporu’nda, küresel ısınmanın etkisiyle oluşan iklim değişikliğinin yirmi yıl içinde toplam yüz milyon insanın hayatını tehdit edeceğine yer verdi.

Küresel Isınmanın Doğal Çevreye Etkisi
Küresel Isınmanın Doğal Çevreye Etkisi

Aynı raporda, 2010 yılında iklim değişikliğinin dünya ekonomisine 1.2 trilyon dolar zarar verdiği de belirtilmektedir. Ayrıca, küresel ısınmanın başlıca nedenleri olarak sera gazı salınımı, karbon emisyonu ve fosil yakıt tüketimi seviyesi gösterilmektedir (DARA, 2012).

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*